wtorek, 14 sierpnia 2018

Zdjecia 2018


Bardzo cieszymy się, ze nasze Półkolonie "Twórcze Lato"
są współfinansowane ze środków Miasta Cieszyna.
Dzięki temu mieliśmy rozbudowany program profilaktyczny :-)



Kosmici i Ziemianie
9-13 lipca 2018 r.

Widzieliśmy prawdziwego kosmitę w obserwatorium ASTROLAB w Czernicy. Super wycieczka! Szyliśmy własne, artystyczne wersje istot pozaziemskich. Widzieliśmy prawdziwe meteoryty oraz stworzyliśmy własne. Malowaliśmy planety akwarelami. Ilustrowaliśmy naszą misje kosmiczną na papierach ściernych. W ruch poszły stopy, które służyły do rysowania ufoludków. Te i inne zabawy wprowadzały nas w świat Kosmosu, ale i pokazywały piękno naszej Ziemi i występujących na niej niesamowitych zjawisk astronomicznych, które możemy obserwować codziennie jak np. zachody słońca :-) Rozmawialiśmy o osobach niepełnosprawnych, pomaganiu im, sposobach radzenia sobie z problemami. Rozwijanie zainteresowań nadaje życiu cel i wartość. Poszerzanie horyzontów pomaga unikać kłopotów, uzależnień. Wiedza pomaga radzić sobie w sytuacjach trudnych.

Klasyczny trening astronautów - wirówka przeciążeniowa 3G
Spadek swobodny pod działaniem sił grawitacji
Pionowe ciała znajdujące się na powierzchni Ziemi
Budownictwo pozaziemskie z planety MAX
Ciała na powierzchni Ziemi w spoczynku, w ruchu ustalonym, niemalże w nieważkości
Ciała poddane działaniu sił innych niż siła grawitacji, z przeciwnymi wektorami
Przygotowanie do manewrów lotniczych wykonywanych podczas lotu dużą prędkością po łuku

Drużyna po udanym locie nurkowym podczas misji kosmicznej
Kosmita i Ziemianie. ASTROLAB.
Nauka języka marsjańskiego w oczekiwaniu na zaćmienie Księżyca
Tłumaczenie na marsjański tekstu Morskie opowieści
Obserwacja ciał niebieskich
Ciało niebieskie w paski

Żarcie z tubki
Typowa katapulta
Typowy teleport
Typowi kosmici

CZEKOLADA
16-20 lipca 2018 r.

W tym tygodniu było duuużo czekolady. A już podczas CZEKOLADALII nadmiar zawartości fontanny czekoladowej sprawił, że zapomnieliśmy zrobić fotki ręcznie robionym produktom czekoladowym oraz kuracji z czekoladowych maseczek :-) Kontynouwaliśmy realizację programu profilaktycznego dla dzieci, ale jakby co nieco mniej czasu poświęciliśmy na używki ze szczególnym uwzględnieniem słodyczy, za to skupiliśmy się na radzeniu sobie w sytuacjach trudnych
Wielkie oczekiwanie, kiedy wreszcie będziemy jeść???
Dzielna ekipa młodych kuchcików przygotowuje specjały jabuszkowo-cynamonowe.
Zbijak najlepszą grą świata.
Miejcie baczenie na Macieja. atencji mu trzeba :-)
Kamila w Krainie Pomponów
Malowanie, a szczególnie szycie badzo się Julii podobało.
Precyzyjny skok do celu!
Rusałki obu płci...
Młode Nimfy wodne... słodkie, wiotkie i powabne...
Kocham morza, oceany i Aquarion w Żorach!
Człowiek za burtą, yyy... Wiktoria.
Na pokład Julka!
Umiejętności przetrwania w miejskiej dżungli.
Pająk Amelka konsumuje marchewki z plantacji w Żorach.
Ale fit!
Judytka lubi motylki.
Galaktyczna Zuzia
Nikodem. Super chłop.
Wesoła Kamila.
Słodka Amelka
Drapieżna LISKOLA ;-)
Pandorożce górą.
Wiosenne księżniczki.
Mniam! Iga i Judytka.
Dzikość wrodzona.


Czarcie kopytko
23-27 lipca 2018 r.
Pieruńsko ciężka wyprawa na Równicę. Przejazd Kolejką Ustrońska. Diabelnie ciężkie wyzwania plastyczne. Stacje zabawowe z piekła rodem z dużą ilością chrzanu i pieprzu. Opowieści o czartach, babach i innych idolach. Artystyczna aranżacja czarcich kopytek za pomocą lakieru do paznokci. Profilaktyka na codzień.

Czarciki w swojej siedzibie.
Szlakiem do góry, na Równice.
Antek, więzień labiryntu.
O diable i o babie - teoria.
Diabelnie trudna plecionka.
Letnie refleksje młodzieżowe.
O diable i o babie - praktyka
Jak to w piekle, Piotrek węglem rysuje martwą nature.
Kuba, Nadia i Mikołaj piekielnie dobrze rysują węglem.



Wodny balet. 



Kochana Kamilka
Diabelskie wyzwania.
Tajemnicza zagadka - Mafia.
Relaks. Chillout.
Zgrupowanie Diablików tych małych i tych dużych :)


Kraina wyobraźni
30 lipca - 3 sierpnia 2018 r.
Tu było mnóóóstwo zabawy. Warsztaty cyrkowe z wspaniałymi rezultatami. Teatr cieni i autorskie etiudy. Powstała bajka w formie książeczki z tekstem i rysunkami dzieci. Dodatkowo: profilaktyka wzmacnianie własnej wartości, asertywność, radzenie sobie ze stresem i w obliczu agresji słownej.

Krzyś - MASTERTALERZNIK
Ola, która kiedyś występowała w cyrku, ale porzuciła karierę, żeby pójść na półkolonie.
Gdzie ci mężczyźni, prawdziwi tacy - orły, sokoły, herosy?
- Już idę!
Gimnastyka - level hard!
Dzikie wykopy wodne.
Spokojny przysiad wodny.
Czerwony kapturek, babcia i dziadek.
Idealne przedstawienie: Wiktoria, Pola i Zuzia, a od góry: Pamela i Mateusz (Fit Lovers)
Kochamy Cieszyn!
Teatrzyk Cieni. Zwróćcie uwagę na Muchę Teofilę w lewym dolnym rogu. Nie wiem czy ją zauważycie, ale życzę szczęścia 🙂
Groźny wąż ujarzmiony.
Mali ludzie, duże tarcze. Oliw(k)a sprawiedliwa i Marta grzechu warta.
Strzelanie z łuku - kolejka aż do Warszawy. Trening przed ustrzeleniem sobie przystojnego męża.
Chcesz się bić?!
Za mało gimnastyki, Zuźka, mobilizacja!
Gotowi? Gotowi! To w pole!!


Policjanci i Złodzieje
6-10 sierpnia 2018 r.

W tym tygodniu było duuużo o bezpieczeństwie i profilaktyce ponieważ odwiedziliśmy kilka ważnych instytucji cieszyńskich: Policję, Sąd Rejonowy, Zakład Karny. Nasi półkoloniści ofiarowali ponad 50 książek do biblioteki dla osadzonych, w tym z połowa to kryminały :-) Nauczyliśmy się ciekawych sztuczek i trenowaliśmy, aby być gotowym do wielu wyzwań. Hitem była Wielka Rozprawa Kiboli. Poniżej podajemy kilka sensacyjnych i tajnych informacji:
Aspirant Kuba w trakcie czynności służbowych.
Policjanci i Złodzieje na Komendzie Powiatowej
Mistrzyni Emi, która miała aż 1200 skoków na skakance!
Wizyta w Leśnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej "Leśnik" w Ustroniu
Greg budowniczy - zawsze da radę! Absolutny rekord - 30 pięter wieży z kubków.
Polscy kibole i ich adwokat podczas przesłuchania na Wielkiej Rozprawie Kiboli. Jakoś mało skruszeni za pobicie kiboli senegalskich...
Poszkodowany kibol senegalski. Wybaczcie jakość fotki, ale nie wypada pokazywać takich straszliwych obrażeń powstałych w wyniku konwersacji z krajowymi kibolami.
Broń biała - słynna Klinga Kinga Zunga niegdyś czczona przez Vi KINGÓW, a teraz przez przez himalajskich qool-turystów :-)
Klinga Kinga Zunga z czystego srebra, wysadzana diamentami vi KINGÓW
Milenka na leśnym tropie w otoczeniu latających drzew i leśnych driad.
Stylowy kamuflaż Natalii. Wtapia się w środowisko nastolatek, ale pozostaje czujna...
Nikola w szuwarach łowi jesiotry. Wędkarz i zanęta w jednym. Dzięki temu piątek na obiad była ryba.
Wiktoria w okowach, pozbawiona części praw obywatelskich. Jej dalsze losy pozostają nieznane.
W wyniku intensywnego treningu i gimnastyki artystycznej Zuzia wyhodowała sobie dodatkową kończynę. Teraz żaden maraton jej niestraszny, a i szpagat jakoś łatwiej zrobić :-) :-) Do zobaczenia na kolejnych półkoloniach!

niedziela, 22 lipca 2018

Możliwości współpracy z wolontariuszami zagranicznymi

W bieżącym roku nie udało się nam sprowadzić wolontariuszy zagranicznych. Sprawa rozbiła się o konieczność zapewnienia im noclegu. Program studencki ISEC umożliwia sprowadzenie wolontariuszy z wielu krajów. To wspaniała, wypróbowana inicjatywa. Jako organizacja goszcząca mamy obowiązek zapewnić im obiady i noclegi - najczęściej w rodzinach. Obiady zapewniamy w ramach stowarzyszenia, natomiast nie mamy możliwości noclegowych. Jeśli w przyszłym roku byliby Państwo zainteresowani pomocą i byli skłonni nocować wolontariuszy/wolontariusza przez tydzień lub kilka tygodni u siebie, to prosimy o kontakt. Musimy zapewnić 6 tygodni opieki wolontariuszom. Będziemy bardzo wdzięczni za pomoc. Procedury ISEC załatwia się w maju jeśli sprowadza się ich na okres wakacji.

piątek, 4 maja 2018

Wolontariusze zagraniczni

Mamy dobrą wiadomość. Bardzo cieszymy się z powodu, że podobnie jak w roku ubiegłym, prawdopodobnie będziemy mieli pomoc wolontariuszy zagranicznych. Dwie osoby, ale z jakich krajów to dowiemy się w ostatniej chwili. Bedą prawdopodobnie pomagać nam w tygodniach: Kosmici i ziemianie, Czekolada, Czarcie kopytko, Kraina wyobraźni. Może się zdarzyć, że o jeden tydzień mniej, ustalenia wciąż trwają. Bedą jeszcze przez kilka dni 13-17 sierpnia 2018 pomagać nam w pracy już po półkoloniach.

środa, 18 kwietnia 2018

Półkolonie Twórcze Lato 2018

Pięć turnusów jednotygodniowych (pon.-pt.):
09-13 lipca 2018 KOSMICI I ZIEMIANIE
16-20 lipca 2018 CZEKOLADA
23-27 lipca 2018 CZARCIE KOPYTKO
30 lipca - 03 sierpnia 2018 KRAINA WYOBRAŹNI
06-10 sierpnia 2018 POLICJANCI I ZŁODZIEJE

wtorek, 6 czerwca 2017

Kto to jest asystent wychowawcy?

Uwaga! W związku z bardzo dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży otwieramy możliwość udziału w półkoloniach na stanowisku: Asystent wychowawcy:-)
Będziemy tu uzupełniać warunki uczestnictwa w tej opcji:
- asystent to uczestnik półkolonii, który pełni funkcję pomocniczą dla kadry półkolonii z własnej woli, z własnej chęci, z własnej inicjatywy,
- asystent ma minimum 10 lat,
- asystent zawiera umowę ze stowarzyszeniem,
- stanowisko asystenta służy tworzeniu dobrej atmosfery na półkolonii i promocji idei wolontariatu, budowaniu postaw altruistycznych,
- w jednym turnusie będzie pracował jeden asystent, w wyjątkowych przypadkach dwóch,
- w każdym turnusie będzie inny asystent, chyba, że nie będzie chętnych, wtedy jedna osoba może pracować przy kilku turnusach, na niektórych turnusach nie będzie asystenta,
- asystenta wybiera kadra, a głos kierownika półkolonii jest decydujący,
- asystent korzysta z pełnego wsparcia kadry, ale zachowuje autonomiczność uczestnika co oznacza, że należy mu się wypoczynek, a nie tylko praca - kadra informuje, kiedy potrzebna jest pomoc, asystent może sam proponować pomoc lub wynika ona z podziału zadań,
- asystent wykonuje swoje zadania z oddaniem, rzetelnie, kończy co zaczął i pozostawia miejsce pracy w stanie idealnym,
- asystent pracuje ekonomicznie i mądrze (np. myje pędzle w misce, ale nie pod bieżącą wodą; segreguje odpady itp.),
- asystent jest zobowiązany do uważności,
- asystent ćwiczy cierpliwość i dobre serce, ale zachowuje zdrowe granice,
- asystent nie nakłada samodzielnie żadnych sankcji na innych półkolonistów, wszelkie kłopoty zgłasza od razu kadrze,
- asystent jest uprzejmy, nie krzyczy w nieuzasadnionych wypadkach, traktuje innych z szacunkiem, swoją pozycję wykorzystuje dla sprawdzenia się w roli lidera, ale nie "komendanta", szuka własnej drogi rozwoju i mocnych stron w kontaktach z innymi osobami,
- asystent jest samodzielny, ale może prosić o pomoc w każdej chwili, jeśli tego potrzebuje,
- asystent może wysuwać propozycje, podawać pomysły dotyczące programu czy swojej roli,
- asystent ma prawo do odpłatności 250 zł/turnus.
Obowiązki:
- pomoc, życzliwość, opieka -  w zajęciach, grach, podczas pobytu na półkolonii,
- pomoc przy ogarnianiu, porządkowaniu miejsca pracy, pobytu dzieci (zamiatanie, mycie pędzli itp.), szczególnie po zajęciach i na koniec dnia (oznacza to, że asystent przychodzi najpóźniej na 8:00, a idzie do domu dopiero, gdy sala jest całkowicie posprzątana),
- pomoc najmłodszym (np. w przebieraniu się na basenie, w pilnowaniu rzeczy osobistych, wydatkach, najróżniejszych kłopotach małych i dużych),
- ustawianie dzieci w pary, asystent znajduje do tego celu własną metodę techniką ja OK i ty OK (czyli bez przepychanek i zbędnych krzyków),
- tłumaczenie w kontaktach z wolontariuszami zagranicznymi (polski-angielski-polski),
- spokojne i sprawiedliwe rozdawanie materiałów, owoców itp.,
i inne, które jeszcze tu uzupełnimy lub pojawią się w trakcie półkolonii :-)

Piraci zaginęli!

Ahoj młodzi piraci! Na naszych ulotkach jakiś sakramencki chcochlik drukarski ukradł informację o tygodniu półkolonii: PIRACI. Nie zważajcie na to! Morska brać spotyka się zgodnie z planem od 31. lipca do 04. sierpnia 2017 :-)