Program półkolonii 2018

Drodzy Rodzice, półkolonie będą na ul. Górna 18!
Zatem dzieci przywozimy i odbieramy właśnie tam :-)
Mamy także pracownię przy Srebrnej 1a.
Poniedziałki przeznaczmy na integrację, plastykę, rozpoczynamy czasochłonne zajęcia, które kontynuujemy w kolejnych dniach. 
Wtorki to basen niezależnie od pogody.
Środy są sportowo-rekreacyjne, często są podchody, stacje, quizy.
Czwartki oznaczają wycieczki. 
Piątki to zabawy, kończenie prac, możliwe są tańce, podsumowania.
Niezwykle rzadko pogoda zaburzy nam ten harmonogram.
W programie dnia mamy główne zajęcia o poranku, potem spacery i świeże powietrze. Następnie wytęskniony obiad ok. 13:30, często trochę wspólnie czytamy oraz mamy popołudniowe zabawy, rekordy w skokach na linie itp. aż do godziny 16:00. Czasami godziny zajęć się przesuwają, ale od lat te schematy doskonale się sprawdzają. 
Zajęcia staramy się budować na zasadzie relacji uczeń - mistrz. Koloniści mają wpływ na nastrój grupy, mogą proponować zajęcia, zabawy, wszechstronnie się rozwijać. To nie szkoła, choć obowiązują ścisłe, bezkompromisowe zasady umożliwiające nam bezpieczne przemieszczanie się i przebywanie w terenie. 
Uczymy i wychowujemy z zachowaniem zasady JA OK i TY OK.
Dzieci są bezpieczne, zaopiekowane i pełne wrażeń. 


09. - 13.07.2018 Kosmici i Ziemianie
Popróbujemy różnych technik plastycznych i twórczych:
  • ·                     kilka tajemnic akwareli, cudownych farbek, trochę zapomnianych w edukacji plastycznej,
  • ·                     szycie uroczych lub przerażających gadgetów kosmicznych (według gotowych wzorów lub projekty autorskie),
  • ·                     meteoryt lub kamień prosto z Ziemi, ale nie taki zwykły… tylko niezwykły,
  • ·                     pastele olejne i lub suche.
 W takim razie do czego będzie nam potrzebny papier ścierny? Na razie to tajemnica  :-)
Kosmonauci mają skafandry i tlen, a jak radzili sobie dawniej ludzie z oddychaniem trującym powietrzem? Poczytamy o ciekawej istocie zamieszkującej odległy wszechświat Gżdacza – jakie przygody przeżył? Wymyślimy następne. UFO wyliczanka, piosenki, tańce, zabawy.

Najważniejsza będzie wyprawa do Czernicy, gdzie odwiedzimy obserwatorium i ośrodek edukacyjny ASTROLAB. Poznamy fascynujący świat Kosmosu, nauczymy się posługiwać teleskopem, zobaczymy i dotkniemy prawdziwe meteoryty! Zobaczcie: http://astrohunters.pl/astrolab


16. - 20.07.2018 CZEKOLADA
Ciekawa legenda o olbrzymach dotycząca Czekoladowych Wzgórz – stworzymy prace plastyczne (technika marmurkowa) oraz własne czekoladowe opowieści, historie, przygody. Wycieczka jest jeszcze w trakcie ustaleń. Wykonamy Czekoladowe Istotki z tkanin i pomponów. Opanujemy sztukę wyrobu pomponów (zabierzcie wełnę w ulubionym kolorze).
 „Na świecie wiele jest serc z czekolady, ale serce do czekolady ma niewielu” jak powiadają miłośnicy słodkich smaków, zatem stworzymy małą pracownię czekolady – powstaną czekoladowe serca oraz lizaki. A co powiecie na czekoladową herbatę i power-kulki?
Zjemy różne smakołyki w CZEKOLADALIA – to taki dzień, w którym każdy przynosi coś czekoladowego i dzieli się z innymiJ. A żeby nie było, że tylko spożywamy kalorie, to będziemy także je spalać na basenie oraz tańcząc układ „Chocolate choco choco”. Skoro już tańcujemy, to i „Belgijka” będzie! Zabierzcie jakieś elementy strojów w kolorze czekolady. Specjalność tygodnia to piątek z FONTANNĄ CZEKOLADOWĄ!
   
 
23. - 27.07.2018 Czarcie kopytko
Wiemy, że wiecie, że upiory, duchy, wampiry to nie jedyne straszydła. A utopce, strzygi i diabełki? Straszenie służbowe i prywatne. Szycie (ręczne) czarcich butków. To znaczy diabelskich aranżacji na wybrane obuwie, najlepsze by były sandałki. Wypieki - piernikowe upiorki. Robimy stemple. Piekło i niebo – czary z papieru. Zrobimy diabelskie maski gipsowe – to wyzwanie dla odważnych, ponieważ wykonanie maski własnej twarzy to ciekawe i mocne przeżycie. A żeby poczuć klimat wybierzemy się do prawdziwego Czarciego Kopyta na kiełbaski (dla chętnych piekielnie ostre). Potrzebne sportowe butki, coby wspinając się na Równicę diabłowi na ogon nie nastąpić. Piekło w literaturze, sztuce i nie tylko. „Boisz się? – zażyj tabaki!”. Mini sesja fotograficzna pt. „Straszny dzień”.
  

30.07. – 03.08.2018 Kraina wyobraźni 
Każdy z nas jest inny i dzięki temu świat jest taki wspaniały. To co nas wyróżnia to nasza wyobraźnia, która pozwala inspirować i spełniać marzenia. Kraina wyobraźni to propozycja dla wszystkich poszukujących i chcących rozwijać swoje pasje. To okazja do dobrej zabawy i odkrywania tajemnic świata (życia). Będziemy dużo marzyć, dużo się bawić i próbować spełniać swoje marzenia. Spróbujemy wspólnie odnaleźć to co nas cieszy, ciekawi i rozwija. Dzień zabaw teatralnych, dzień zabaw cyrkowych, dzień poszukiwań , dzień prezentów, dzień niespodzianek. Zapraszamy do Krainy Wyobraźni ciekawych świata młodych ludzi, poszukiwaczy i odkrywców tajemnic. Wycieczka – przeniesiemy się do X wieku i spróbujemy się tam odnaleźć. Dawne obyczaje, domy, zabawy. Będą też zwierzęta gospodarskie: czarne świnie (kto pogłaska ubłoconego warchlaka z ruchliwym i mokrym ryjkiem?), kózki, kurki zielononóżki, gęsi oraz pieski.


06. - 10.08.2018 POLICJANCI I ZŁODZIEJE
Czy wiesz co to konwój, grupa interwencyjna, funkcjonariusz? Opowie nam o tym pracownik Zakładu Karnego. Pamiętajcie, że nieustająco zbieramy książki do więziennej biblioteki dla osadzonych i to nie tylko kryminały! Zatem popytajcie rodziców czy mają jakieś książki do podzielenia się. Dowiemy się kto to aspirant i jak się nazywa najważniejsza osoba w Policji na specjalnym spotkaniu na posterunku. Zobaczymy i przymierzymy wyposażenie Oddziału Interwencyjnego. Chętni zostaną skuci kajdankami, jeśli będą grzeczni. Jedyna okazja – zwiedzimy sąd i zobaczymy jak pracują tam osoby troszczące się o bezpieczeństwo i porządek w naszym kraju. Dowiemy się kto i gdzie rozmawia z dziećmi, jeśli jest taka konieczność. Jeśli wszystko się uda, to może narobimy dużo dymu... podczas zajęć plastycznych.
Różne narzędzia egzekwowania prawa, w tym dyby… Macie ochotę na fotkę w dybach?
Postrzelamy z broni pneumatycznej do tarcz na strzelnicy, zobaczymy czy mamy celnre oko. Porozmawiamy o kłusownictwie podczas wycieczki, która jest jeszcze ustalana.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz