Program półkolonii 2018

Drodzy Rodzice, półkolonie będą na ul. Górna 18!
Zatem dzieci przywozimy i odbieramy właśnie tam :-)
Mamy także pracownię przy Srebrnej 1a.
Poniedziałki przeznaczmy na integrację, plastykę, rozpoczynamy czasochłonne zajęcia, które kontynuujemy w kolejnych dniach. 
Wtorki to basen niezależnie od pogody.
Środy są sportowo-rekreacyjne, często są podchody, stacje, quizy.
Czwartki oznaczają wycieczki. 
Piątki to zabawy, kończenie prac, możliwe są tańce, podsumowania.
Niezwykle rzadko pogoda zaburzy nam ten harmonogram.
W programie dnia mamy główne zajęcia o poranku, potem spacery i świeże powietrze. Następnie wytęskniony obiad ok. 13:30, często trochę wspólnie czytamy oraz mamy popołudniowe zabawy, rekordy w skokach na linie itp. aż do godziny 16:00. Czasami godziny zajęć się przesuwają, ale od lat te schematy doskonale się sprawdzają. 
Zajęcia staramy się budować na zasadzie relacji uczeń - mistrz. Koloniści mają wpływ na nastrój grupy, mogą proponować zajęcia, zabawy, wszechstronnie się rozwijać. To nie szkoła, choć obowiązują ścisłe, bezkompromisowe zasady umożliwiające nam bezpieczne przemieszczanie się i przebywanie w terenie. 
Uczymy i wychowujemy z zachowaniem zasady JA OK i TY OK.
Dzieci są bezpieczne, zaopiekowane i pełne wrażeń. 


09. - 13.07.2018 Kosmici i Ziemianie
Popróbujemy różnych technik plastycznych i twórczych:
  • ·                     kilka tajemnic akwareli, cudownych farbek, trochę zapomnianych w edukacji plastycznej,
  • ·                     szycie uroczych lub przerażających gadgetów kosmicznych (według gotowych wzorów lub projekty autorskie),
  • ·                     meteoryt lub kamień prosto z Ziemi, ale nie taki zwykły… tylko niezwykły,
  • ·                     pastele olejne i lub suche.
 W takim razie do czego będzie nam potrzebny papier ścierny? Na razie to tajemnica  :-)
Kosmonauci mają skafandry i tlen, a jak radzili sobie dawniej ludzie z oddychaniem trującym powietrzem? Poczytamy o ciekawej istocie zamieszkującej odległy wszechświat Gżdacza – jakie przygody przeżył? Wymyślimy następne. UFO wyliczanka, piosenki, tańce, zabawy.

Najważniejsza będzie wyprawa do Czernicy, gdzie odwiedzimy obserwatorium i ośrodek edukacyjny ASTROLAB. Poznamy fascynujący świat Kosmosu, nauczymy się posługiwać teleskopem, zobaczymy i dotkniemy prawdziwe meteoryty! Zobaczcie: http://astrohunters.pl/astrolab


16. - 20.07.2018 CZEKOLADA
Ciekawa legenda o olbrzymach dotycząca Czekoladowych Wzgórz – stworzymy prace plastyczne (technika marmurkowa) oraz własne czekoladowe opowieści, historie, przygody. Wycieczka jest jeszcze w trakcie ustaleń. Wykonamy Czekoladowe Istotki z tkanin i pomponów. Opanujemy sztukę wyrobu pomponów (zabierzcie wełnę w ulubionym kolorze).
 „Na świecie wiele jest serc z czekolady, ale serce do czekolady ma niewielu” jak powiadają miłośnicy słodkich smaków, zatem stworzymy małą pracownię czekolady – powstaną czekoladowe serca oraz lizaki. A co powiecie na czekoladową herbatę i power-kulki?
Zjemy różne smakołyki w CZEKOLADALIA – to taki dzień, w którym każdy przynosi coś czekoladowego i dzieli się z innymiJ. A żeby nie było, że tylko spożywamy kalorie, to będziemy także je spalać na basenie oraz tańcząc układ „Chocolate choco choco”. Skoro już tańcujemy, to i „Belgijka” będzie! Zabierzcie jakieś elementy strojów w kolorze czekolady. Specjalność tygodnia to piątek z FONTANNĄ CZEKOLADOWĄ!
   
 
23. - 27.07.2018 Czarcie kopytko
Wiemy, że wiecie, że upiory, duchy, wampiry to nie jedyne straszydła. A utopce, strzygi i diabełki? Straszenie służbowe i prywatne. Szycie (ręczne) czarcich butków. To znaczy diabelskich aranżacji na wybrane obuwie, najlepsze by były sandałki. Wypieki - piernikowe upiorki. Robimy stemple. Piekło i niebo – czary z papieru. Zrobimy diabelskie maski gipsowe – to wyzwanie dla odważnych, ponieważ wykonanie maski własnej twarzy to ciekawe i mocne przeżycie. A żeby poczuć klimat wybierzemy się do prawdziwego Czarciego Kopyta na kiełbaski (dla chętnych piekielnie ostre). Potrzebne sportowe butki, coby wspinając się na Równicę diabłowi na ogon nie nastąpić. Piekło w literaturze, sztuce i nie tylko. „Boisz się? – zażyj tabaki!”. Mini sesja fotograficzna pt. „Straszny dzień”.
  

30.07. – 03.08.2018 Kraina wyobraźni 
Każdy z nas jest inny i dzięki temu świat jest taki wspaniały. To co nas wyróżnia to nasza wyobraźnia, która pozwala inspirować i spełniać marzenia. Kraina wyobraźni to propozycja dla wszystkich poszukujących i chcących rozwijać swoje pasje. To okazja do dobrej zabawy i odkrywania tajemnic świata (życia). Będziemy dużo marzyć, dużo się bawić i próbować spełniać swoje marzenia. Spróbujemy wspólnie odnaleźć to co nas cieszy, ciekawi i rozwija. Dzień zabaw teatralnych, dzień zabaw cyrkowych, dzień poszukiwań , dzień prezentów, dzień niespodzianek. Zapraszamy do Krainy Wyobraźni ciekawych świata młodych ludzi, poszukiwaczy i odkrywców tajemnic. Wycieczka – przeniesiemy się do X wieku i spróbujemy się tam odnaleźć. Dawne obyczaje, domy, zabawy. Będą też zwierzęta gospodarskie: czarne świnie (kto pogłaska ubłoconego warchlaka z ruchliwym i mokrym ryjkiem?), kózki, kurki zielononóżki, gęsi oraz pieski.


06. - 10.08.2018 POLICJANCI I ZŁODZIEJE
Czy wiesz co to konwój, grupa interwencyjna, funkcjonariusz? Opowie nam o tym pracownik Zakładu Karnego. Pamiętajcie, że nieustająco zbieramy książki do więziennej biblioteki dla osadzonych i to nie tylko kryminały! Zatem popytajcie rodziców czy mają jakieś książki do podzielenia się. Dowiemy się kto to aspirant i jak się nazywa najważniejsza osoba w Policji na specjalnym spotkaniu na posterunku. Zobaczymy i przymierzymy wyposażenie Oddziału Interwencyjnego. Chętni zostaną skuci kajdankami, jeśli będą grzeczni. Jedyna okazja – zwiedzimy sąd i zobaczymy jak pracują tam osoby troszczące się o bezpieczeństwo i porządek w naszym kraju. Dowiemy się kto i gdzie rozmawia z dziećmi, jeśli jest taka konieczność. Jeśli wszystko się uda, to może narobimy dużo dymu... podczas zajęć plastycznych.
Różne narzędzia egzekwowania prawa, w tym dyby… Macie ochotę na fotkę w dybach?
Postrzelamy z broni pneumatycznej do tarcz na strzelnicy, zobaczymy czy mamy celnre oko. Porozmawiamy o kłusownictwie podczas wycieczki, która jest jeszcze ustalana.


RAMOWY PROGRAM PROFILAKTYCZNY PÓŁKOLONII

„TWÓRCZE LATO” realizowany na wszystkich turnusach


Stowarzyszenie Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej
43-400 Cieszyn, ul. Górna 18
Tel. 512 079 951, biuro@scmt.cieszyn.pl

Priorytety realizacji:
- bezpieczeństwo uczestników,
- zabawa i rozwój twórczy,
- edukacja w zakresie profilaktyki uzależnień,
- nauka asertywnych zachowań, rozwiązywania problemów,
- wzmacnianie samooceny uczestników.

Zajęcia odbywają się częściowo w budynku, a częściowo w terenie. Program uwzględnia fakt, iż uczestnicy mogą pochodzić z rodzin z problemami uzależnień, czy zagrożonych wykluczeniem społecznym – stąd tak ważną częścią półkolonii jest integracja uczestników, zapobieganie dyskryminacji, udział w grach, zabawach, nauka radzenia sobie ze stresem, unikanie zachowań ryzykownych – wskazanie różnorodnych zagrożeń. Elementy programu są ze sobą powiązane, uzupełniają się.

  
PROGRAM PROFILAKTYCZNO-ROZWOJOWY:
 
  1. Asertywność
Zajęcia służące polepszeniu komunikacji, rozwojowi osobistemu. Uczestnicy pogłębią wiedzę na temat komunikacji, oraz trudności z niej wynikających,  nauczą się lepszego zrozumienie siebie, swoich uczuć, zachowań. Komunikacja stanowi niezbędny element profilaktyki uzależnień, ponieważ uczy wyrażania siebie i swoich potrzeb. Zapoznanie się z przepisami BHP i regulaminem półkolonii  - uczestnicy poznają zasady, co wolno na półkolonii, a co jest zabronione, do kogo należy zwracać się o pomoc, poznają pracowników. Zajęcia tematyczne, pogadanka, zabawy, gry, różne sposoby wyrażania emocji (słowo, gest, ruch, obraz), nauka asertywnego mówienia „nie”, nauka szacunku, odkrywania i rozwijania siebie z dala od nałogów oraz niewłaściwych zachowań ludzi. Umiejętność powiedzenia „NIE” jest szczególnie przydatna, gdy ktoś namawia nas do złego,  lub do tego o czym sami nie jesteśmy jeszcze przekonani. Dlatego tak ważna umiejętność stanowi niezbędny element obrony przed światem uzależnień.

  1. Profilaktyka
Alkohol, papierosy, używki i narkotyki stanowią zagrożenie dla młodych ludzi. Ukazujemy różne formy spędzania wolnego czasu takie jak: sport, twórczość, poznawanie nowych ludzi, ćwiczenie asertywności oraz pogłębianie pasji. Dajemy dzieciom i młodzieży wybór i atrakcyjne rozwiązania. Pokazujemy jak wzmacniać się „od środka”, gromadzić pozytywną energię dla nas samych i otoczenia. Oglądanie filmów np. „Nikotyna legalny narkotyk” z serii Lekcje Przestrogi, pogadanka dotycząca uzależnień, materiały profilaktyczne, informacje gdzie szukać pomocy, zabawy, dyskusja, zajęcia rekreacyjne. Uświadamianie jak zły wpływ mogą mieć na dzieci, młodzież, rodzinę używki, narkotyki, jak niszczą zdrowie i kontakty z ludźmi.


  1. Radzenie sobie ze stresem i trudnymi sytuacjami życiowymi, twórcze rozwiązywanie problemów.
Poznawanie nowych miejsc umożliwia rozwój człowieka, poszerza horyzonty i wiedzę. Jest to odskocznia od codzienności w której często młody człowiek nie wie co zrobić z wolnym czasem i sięga po narkotyki i inne używki. Pogadanka na temat przemocy, również w mediach. Możliwość konfrontacji z różnymi światami ludzkim, zwierzęcym, roślinnym, w których często przemoc jest głównym elementem porozumienia i przetrwania. Pragniemy ukazać młodym ludziom, iż przemoc nie musi być jedynym warunkiem uzyskania korzyści, że życie w zgodzie z innymi daje również satysfakcje i wpływa na poprawne stosunki między ludźmi.
Współcześnie media stanowią jedno z najważniejszych źródeł informacji, nauki i rozrywki. Jednak mogą mieć szczególnie szkodliwy wpływ na człowieka w młodym wieku. Pragniemy kształtować w uczestnikach umiejętności właściwego korzystania z mass mediów.
Powiedzmy „Stop” przemocy - świat będzie bezpieczniejszy, a my w nim!

Zadanie jest współfinansowane ze środków Miasta Cieszyna"
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz