Program półkolonii 2017


Drodzy Rodzice, półkolonie będą na ul. Górna 18!

Zatem dzieci przywozimy i odbieramy właśnie tam :-)
Mamy także pracownię przy Srebrnej 1a.
Poniedziałki przeznaczmy na integrację, plastykę, rozpoczynamy czasochłonne zajęcia, które kontynuujemy w kolejnych dniach. 
Wtorki to basen niezależnie od pogody. 
Środy są sportowo-rekreacyjne, często są podchody, stacje, quizy. 
Czwartki oznaczają wycieczki. 
Piątki to zabawy, kończenie prac, możliwe są tańce, podsumowania.
Niezwykle rzadko pogoda zaburzy nam ten harmonogram.
W programie dnia mamy główne zajęcia o poranku, potem spacery i świeże powietrze. Następnie wytęskniony obiad ok. 13:30, często trochę wspólnie czytamy oraz mamy popołudniowe zabawy, rekordy w skokach na linie itp. aż do godziny 16:00. Czasami godziny zajęć się przesuwają, ale od lat te schematy doskonale się sprawdzają. 
Zajęcia staramy się budować na zasadzie relacji uczeń - mistrz. Koloniści mają wpływ na nastrój grupy, mogą proponować zajęcia, zabawy, wszechstronnie się rozwijać. To nie szkoła, choć obowiązują ścisłe, bezkompromisowe zasady umożliwiające nam bezpieczne przemieszczanie się i przebywanie w terenie. 
Uczymy i wychowujemy z zachowaniem zasady JA OK i TY OK.
Dzieci są bezpieczne, zaopiekowane i pełne wrażeń.


Program Półkolonii 2017:
03.-07.07.2017 FANTASTYCZNE STWORY
Jakie fantastyczne stworzenia zamieszkują odmęty Waszej kreatywności? Zapraszamy do Krainy Wyobraźni, gdzie fantastyczne stwory mają swoje przygody. A co im się przydarzy? To się jeszcze okaże. Powstaną prace plastyczne: rośliny o unikalnych właściwościach. Do ich wykonania przyda nam się krochmal. Dla lubiących wyzwania – tworzenie własnego tajemniczego stworka z różnych dziwnych materiałów. Gry, zabawy, pląsy i dąsy. Dyskoteka tylko dla fantastycznych stworów posiadających bajeranckie imiona oraz historię własnego gatunku. Wycieczka będzie, ale gdzie? Chyba obejrzymy czyjąś norkę... Basen.
 
10. - 14.07.2017 CZEKOLADA
Czekolada na serio i na wesoło. Czy kakao jest zdrowe, czy może tak średnio? Sięgniemy do nieco zapomnianego przepisu na czekoladę z mleka w proszku i herbatników, ulubionego przysmaku z lat ’80-’90 J Ponadto czekoladowa herbata i ciastka. Zjemy różne smakołyki w CZEKOLADALIA – to taki dzień, w którym każdy przynosi coś czekoladowego i dzieli się z innymiJ. A żeby nie było, że tylko spożywamy kalorie, to będziemy także je spalać na basenie oraz tańcząc układ „Chocolate choco choco”. Skoro już tańcujemy, to i „Belgijka” będzie! Przed, albo po Czekoladaliach zapraszamy na małe disco. Obowiązkowe słodkie minki. Wycieczka odchudzająca do Aquarionu w Żorach, więcej: http://www.parkwodny.zory.pl/. Myślicie, że czekoladę się tylko je? Otóż NIE! Użyjemy czekolady do malowania… a zdradzimy tylko to, że powstałe obrazy będą duże i całkowicie jadalne :-)
 
17. - 21.07.2017  INWAZJA
Od czasu do czasu ludziowie mają problem. Inwazja jest nieunikniona. Ziemia, to już nie tylko nasz DOM. Przygotujmy się na to. Wysilimy szare komórki tworząc własną, prywatną wersję życia pozaziemskiego. Trzeba odgadnąć intencje kosmitów – chcą atakować czy się przyjaźnić? Macie doświadczenie z farbami akwarelowymi? Proponujemy wykorzystanie ich do stworzenia własnej, tajemniczej, efektownej planety. Kosmiczne ciekawostki. Kosmiczne pejzaże: kratery, pustynie – pobawimy się gipsem. Pojazdy latające lub domki dla UFOLUDKÓW. Wycieczka – wiecie, że kilkanaście km od Cieszyna jest Jeziorko Księżycowe? Odwiedzimy je, przygotujcie się na wspinaczkę po kamieniach, potrzebne porządne, sportowe butki. Basen dla relaksu. Disco dla OBCYCH – czekamy na strój nie z tej ziemi :-)
 
24. - 28.07.2017 BYSTRE OKO
Uwaga – uważność jest ważnaJ. Możecie trenować swoją spostrzegawczość – kilka gier i zabaw. Gimnastyka ciała i umysłu. Zestaw ćwiczeń na rozciąganie i rozluźnianie małych ciałek. Kto zostanie mistrzem Joszi-Hadżi? Tu ważniejsza jest zwinność niż siła. Czego może nas nauczyć dawna japońska opowieść o samuraju i mistrzu zen? Podchody z zadaniami i zagadkami. Jak narysować bystre oko – poćwiczymy na dużych i małych formatach. Nie zapomnijcie o linii wodnej i odblaskach! Damy odpocząć mózgom i ciałom bawiąc się na basenie. Wycieczka – postaramy się pojechać pociągiem. Masz bystre oko i sprytne paluszki? To dobrze, ponieważ są one potrzebne do wykonania i zdobienia małych przedmiotów – będą to różne faramuszki J. Poćwiczymy współpracę w minisiatkówce z balonikami wypełnionymi wodą. Zapraszamy na zabawę w gorących rytmach – prosimy o stroje odblaskowe oraz wesołe makijaże. Dla spokoju i harmonii zrobimy mandale.

31.07. - 04.08.2017 PIRACI
Jak to bywało z tymi piratami? Byli dobrzy, czy nie za bardzo? Malowanie na wielkich formatach. Morskie opowieści – opowieści oraz szanty. Co zrobił stary Joe, który robił bardzo dziwne miny? Rekiny nasz wróg? – zajęcia plastyczne. Wodne stworzenia widziane okiem małego artysty. Damy szansę przedmiotom użytkowym na życie twórcze. O co chodzi ogromnemu krabowi śpiewającemu, że lubi „Błyszczeć”? I czy naprawdę „Górą ten, co umie błyszczeć”? Porozmawiamy i wykonamy totem boga mórz. Wycieczka do Aquaparku - Zagroń w Istebnej. Basen. Tajemnicze listy w butelce przemierzające oceany. Popływamy na rowerach wodnych i kajakach – jeśli tylko pogoda pozwoli. Malowanie buziek – motywy pirackie i morskie, tworzymy bajkowe portrety i fotosy. Wszyscy piraci, majtkowie, bosmani i kapitanowie zaproszeni są do wesołej tawerny na zabawę kostiumową, stroje służbowe obowiązkowe!

07. - 11.08.2017 FLOWERSTICK I POI
Dzieci bardzo lubią flowersticki. OK. Ale od dawien dawna nie skupialiśmy się na nauce techniki POI. Że nieco trudna? Że wymaga treningu? Że cierpliwość jest niezbędna? Ale jaki efekt! Znając „nasze” dzieci, część z nich chętnie się przyłoży do ćwiczeń, żeby poczuć efekt wirowania wokół siebie i pozyskać niezwykłe umiejętności żonglerskie. Trenujemy współpracę obu półkul mózgowych! Także inne wybrane akcesoria cyrkowe będą do Waszej dyspozycji. Nawet szczudła. Skoro elementy cyrkowe – to też makijaże i dyskoteka kostiumowa. Czy chcecie pobawić się gąbczakami? Bo przecież gąbczaki to sama magia… a raczej iluzja J. Artrecycling – bo bez plastyki nie ma u nas żadnego turnusu. Technika POI to jakby przedszkole przed żonglerką ogniem – zatem wybierzemy się na wycieczkę do Muzeum Ognia w Żorach oraz Aqarionu, aby od razu się ochłodzić.

21. - 25.08.2017 POLICJANCI I ZŁODZIEJE
Będziesz policjantem czy złodziejem? Trudny wybór. A może pozostaniesz spokojnym obywatelem? A może przyda ci się umiejętność szyfrowania swoich tajnych wiadomości? Spróbujemy tej sztuki. Co to jest ALIBI i jak zrobić z niego użytek w szarej codzienności? Czy wiesz co to konwój, grupa interwencyjna, funkcjonariusz? Opowie nam o tym pracownik Zakładu Karnego. Dowiemy się kto to aspirant i jak się nazywa najważniejsza osoba w Policji na specjalnym spotkaniu na posterunku. Zobaczymy, a może i przymierzymy wyposażenie Oddziału Interwencyjnego. Chętni zostaną skuci kajdankami, jeśli będą grzeczni. Spotkanie z miłośnikiem motorów - może uda się zrobić kilka kółek jako pasażerowie? Trochę plastyki – jak wyobrażamy sobie złodziejską dziuplę, akcesoria policyjne. Disco – wstęp tylko dla policjantów i złodziei. Przyda się nieco charakteryzacji. Kąpiel w basenie dla rozładowania emocji. Wycieczka – fajnie by było zobaczyć jakiś bunkier. 


Drodzy Rodzice, oto garść danych uniwersalnych:
Poniedziałki przeznaczmy na integrację, plastykę, rozpoczynamy czasochłonne zajęcia, które kontynuujemy w kolejnych dniach. 
Wtorki to basen niezależnie od pogody. 
Środy są sportowo-rekreacyjne, często są podchody, quizy. 
Czwartki oznaczają wycieczki. 
Piątki to zabawy, kończenie prac, podsumowania.
Zdarza się, że pogoda zaburzy nam ten harmonogram, ale to niezwykle rzadko.
W programie dnia mamy główne zajęcia o poranku, potem spacery i świeże powietrze. Następnie wytęskniony obiad ok. 13:30, często trochę wspólnie czytamy oraz mamy popołudniowe zabawy, rekordy w skokach na linie itp. aż do godziny 16:00. Czasami godziny zajęć się przesuwają, ale od lat te schematy doskonale się sprawdzają. 
Zajęcia staramy się budować na zasadzie relacji uczeń - mistrz. Koloniści mają wpływ na nastrój grupy, mogą proponować zajęcia, zabawy, wszechstronnie się rozwijać. To nie szkoła, choć obowiązują ścisłe, bezkompromisowe zasady umożliwiające nam bezpieczne przemieszczanie się i przebywanie w terenie. 
Uczymy i wychowujemy z zachowaniem zasady JA OK i TY OK.
Dzieci są bezpieczne, zaopiekowane i pełne wrażeń.

-----
Program Półkolonii "Twórcze Lato" 2016 
04-08.07.2016 Policjanci i złodzieje
11-15.07.2016 Serce w rozterce
18-22.07.2016 Tydzień sztormowy
25-29.07.2016 Tydzień cynamonowy
01-05.08.2016 Tydzień flowersticków
08-12.08.2016 Horror Terror Marmelada!

Szczegóły:

04-08.07.2016 Policjanci i złodzieje

W którą rolę z tych dwóch wolisz się wcielić? A może pozostaniesz neutralnym obserwatorem? Chcemy skupić się na stworzeniu scenariusza napadu i realizacji go – sfilmujemy i opublikujemy ku przestrodze gawiedzi. Czy wiesz co to konwój, grupa interwencyjna, funkcjonariusz? Opowie nam o tym pracownik Zakładu Karnego. Dowiemy się także o plusach i minusach pracy w Policji. Zobaczymy wyposażenie Oddziału Interwencyjnego. Zastanowimy się czy dorośli są zawsze dorośli? Zabawy – jakie mamy granice i jak ich bronimy? Trochę plastyki, charakteryzacji, basen. W czwartek wycieczka do Muzeum Motocykli „Rdzawe Diamenty” w Ustroniu, kolekcja powstała z pasji motocyklowej, zobaczymy motocykle głównie z lat 1910-1945, większość wojskowych. Przejdziemy się po bulwarach, może będziemy mieć ochotę na kajaki albo pluskanie w Wiśle? 

11-15.07.2016 Serce w rozterce

Trening kreatywności. Zastanowimy się czy faktycznie miłość to nie pluszowy miś? Wyzwanie – szyjemy (warto przynieść kolorowe polary, filce) Poznamy technikę „cukrową”. Wykonamy biedronki – mama i dziecko, a także ważki – chłopak i dziewczyna. No i zastanowimy się czy niektórzy mają serce z kamienia i też będziemy takie mieć:-). Zabawa, plastyka, odlewy, śpiewanie, uczucia. Basen, wycieczka do Istebnej, zobaczymy Kompleks Zagroń, skorzystamy tam z Parku Wodnego Olza. 

18-22.07.2016 Tydzień sztormowy

Obowiązkowo tematyka morskich opowieści, pirackich wypraw, poszukiwania skarbów. Czaszki. Bursztynowy talizman. Można przynieść własne bursztynki:-). Kilka słów o ptakach morskich – wykonamy formy przestrzenne. Woda – wielka tajemnica... Co powiecie o siatkówce z balonem napełnionym wodą? Gry i zabawy w terenie. Odlewy. Wyjścia nad rzekę/wodę. Umiesz puszczać kaczki? Dla chętnych budowle z piasku. Wycieczka do Aquarionu w Żorach, więcej: http://www.parkwodny.zory.pl/

25-29.07.2016 Tydzień cynamonowy

Przyprawy nadają smak potrawom, a uczucia nadają smak życiu. Lubicie ciasteczka cynamonowe? A słodkie bułeczki? Murzynek z cynamonem? Grzaniec, ale bez procentów:-) Skupimy się na tym, co rozgrzewa nasze ciało i duszę. Co widzimy, a co czujemy? Wykonamy pejzaże w kolorach ziemi. Poznamy troszkę poezję śpiewaną. Malowanie na własnych ciałkach różnych gastronomicznych wzorów np. słodkich babeczekJ. Basen, wycieczka do trzech źródeł: żelazistego, Karola i (jeśli starczy czasu) Amelii w Ustroniu.

01-05.08.2016 Tydzień flowersticków

Od dawna dzieci o to pytają – zatem jest tydzień zabaw z wybranymi akcesoriami cyrkowymi. Przyjdźcie w sportowych butkach, bo będą także szczudła. Dla chętnych - nauka magii. A raczej sztuczek magicznych czyli iluzja - zobaczycie jak sprawić by piłeczki się teleportowały na kilka sposobów. Trzeba mieć sprytne łapki i trochę potrenować, a nasza magia zadziwi innych:-). Zrobimy też dużo zajęć plastycznych i uszyjemy maskotki. Wachlarzyki i papierowe wazoniki jak również kwiatki serduszka i motylki, które cieszą oko. Artrecycling. Makijaż – clown. Basen. Ponieważ będziemy w klimatach cyrkowych i akrobatycznych, zaplanowaliśmy dwie atrakcje: obserwatorium nietoperzy (podkowiec mały oraz nocek duży:)), więcej: http://www.turysta.brenna.org.pl/pl/obserwatorium-nietoperzy oraz Park linowy "Orla Perć" w Brennej. Uwaga! Dzieci do 10 lat korzystają z najniższej trasy, dzieci powyżej 10 lat i dosięgające ręką do wys 1,60 m korzystają z trasy niebieskiej, więcej: http://www.trollandia.pl/trollandia/brenna-orla-per%C4%87.html#o-parku.

08-12.08.2016 Horror Terror Marmelada!
Drżyjcie, albowiem wampiry, potwory i inne zombie nadchodzą. Zapomnijcie o kwiatkach, serduszkach i motylkach – tu rządza pająki i upiorny śmiech. Stylizacja, wizaż, fotki! Możecie wyżyć się plastycznie, zaprojektować makijaż. Zrobimy też rzeźbę – potwora oraz stworzymy horror w krainie wyobraźni. Nauczycie się też magicznej sztuczki z teleportacją piłeczek. A co powiecie na marmeladę owocową??? Możemy usmażyć:-). Basen, wycieczka.
  -----


Program Półkolonii "Twórcze Lato" 2015

I turnus: 13-17.07.2015 Tydzień kosmitów (5 dni)
II turnus: 20-24.07.2015 Tydzień korsarzy (5 dni)  
III turnus: 27-31.07.2015 Tydzień długich nosów (5 dni)
IV turnus: 10-14.08.2015 Tydzień piniaty (5 dni)
V turnus: 17-21.08.2015 Tydzień upiorów (5 dni)

Szczegóły w aktualnościach
-----

Program Półkolonii "Twórcze Lato" 2014   

Moi drodzy, jak będzie pięknie, to będziemy spędzać czas na spacerach, zabawach na wolnym powietrzu i na basenie. Jeśli będzie deszczowo - tworzymy w pomieszczeniach. Program może się nieco zmienić, jeśli będzie niepogoda. Pamiętajmy że
RADOŚĆ NIE MUSI NAM UMYKAĆ
i niezależnie od harmonogramu wspaniale spędzimy czas:)

07-11.07.2014 Tydzień Kocia Przygoda
PONIEDZIAŁEK szycie materiałowych zabawek (prosimy o przyniesienie niepotrzebnych polarów, fragmentów filcu)
WTOREK basen, dalszy ciąg szycia
ŚRODA „Dzień kota”: malowanie twarzy, kot magnes (!), „Sprawny jak kot”- zajęcia rekreacyjno-sportowe
CZWARTEK wycieczka: ZOO Ostrawa pociągiem, potem trolejbusem (ew. dopłata za pociąg w samym Z00). Potrzebny paszport lub dowód osobisty.
PIĄTEK „Kot w nocy” - zajęcia plastyczne, lodowisko (potrzebne łyżwy, ciepłe ubrania)
Program może ulec zmianie w wypadku skorzystania z oferty festiwalów „Kręgi sztuki”, „Wakacyjne kadry”
14-18.07.2014 Tydzień Piracki
PONIEDZIAŁEK nauka szant, „Pirackie przygody” - zajęcia plastyczne
WTOREK basen, tworzenie pirackich kapeluszy
ŚRODA „Zostań piratem!” - chrzest morski nad Olzą, drżyjcie morscy bracia!
CZWARTEK wycieczka do Aquarion w Żorach
PIĄTEK „Wesołe ośmiornice” - zajęcia plastyczne (prosimy o przyniesienie niepotrzebnych polarów)

21-25.07.2014 Zagadki Ducha Lasu
PONIEDZIAŁEK zakładanie uprawy kiełków, „Bajki w zielonych sukienkach” - tworzenie ilustracji
WTOREK basen, „Ptaki Cieszyna” - zajęcia ekologiczne
ŚRODA „Mały badacz przyrody” - zabawy w terenie
CZWARTEK wycieczka w góry (potrzebny paszport lub dowód osobisty)
PIĄTEK przygotowanie sałatki owocowej, „Tajemnice przyrody” - zajęcia ekologiczne

28.07.-01.08.2014 Tydzień łasuchów
PONIEDZIAŁEK pieczenie babeczek, rozważamy sprawę eksperymentu z melonem i galaretą…
WTOREK basen, pieczenie Murzynka
ŚRODA przygotowanie galaretek z owocami, „Kulinarne podchody” - sprawdź swoją wiedzę,
CZWARTEK wycieczka: Brenna, Kozia Zagroda + pobyt nad Brennicą
PIĄTEK pieczenie pierniczków, „Łasunalia” - dzień, w którym przynosimy różne słodkie smakołyki i po obiedzie następuje WIELKA konsumpcja…

04.-08.08.2014 Tydzień upiorów
PONIEDZIAŁEK tworzenie upiornych historii,
WTOREK basen, „Upiorny twist” - zajęcia plastyczne
ŚRODA „Sceny z życia upiorów” - zajęcia w Piwnicy Teatralnej (potrzebne stroje i charakteryzacja), „Upiorna muzyka” - konkurs na najlepszy krzyk
CZWARTEK wycieczka: Równica (Nawiedzony dwór)
PIĄTEK Spojrzenie na upiory z innej strony…

18.-22.08.2014 Tydzień Rozbójników
PONIEDZIAŁEK „Ondraszek mój idol” - zajęcia plastyczne z elementami rozboju
WTOREK basen, Ondraszek mój idol” - zajęcia plastyczne z elementami rozbójniczymi, część 2
ŚRODA „Rumcajs, Ondraszek czy Janosik?” - zabawa w terenie
CZWARTEK wycieczka: Ondraszkowa Dziura, Auapark
PIĄTEK „Zbójnickie ognisko nad Wałką” (prosimy zabrać smakołyki do pieczenia)
Zapraszamy. Przygotowujemy nowe zajęcia, wycieczki. Cieszymy się, że będą nasi sprawdzeni wychowawcy pani Natalia i pan Michał czyli będą podchody i granie na gitarze (ale nie na raz:)). Basen raz w tygodniu, jak zawsze. Pyszne obiadki. Plastyka. Trochę rękodzieła, trochę żonglerki. Zabawa. Zbijak rządzi. Wakacje... czekamy na Was:)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz